Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç bakımı, yeni veya kullanılmış bir araba satın almadan önce düşünmeniz gereken bir konudur. Arabanızın uzun ömürlü olmasını ve iyi performans göstermesini sağlamak için düzenli olarak kontrol edilmesi gereken birkaç farklı şey vardır. Bu kontroller genellikle göz ardı edilir ve gözden kaçırılır, ancak gerçekten zamanla birikir ve toplanır. Bir arabayı ilk satın aldığınızda, bugün yaptığınız gibi tüm bilgilere önceden sahip olmayacaksınız ve yapılması gereken ne tür şeyler olduğunu bulmak için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Birisine bu işi yapması için ödeme yapmaya karar verirseniz, o kişinin yaptığı işte çok iyi olduğundan emin olmalı ve bu kişiye taahhütte bulunmadan önce referansları kontrol etmelisiniz.

Rutin Araç Bakımı: Rutin araç bakımı, tüm bakım programının en önemli parçasıdır. Bu, yağın kontrol edilmesinden frenlere, lastiklere ve diğer birçok bileşene kadar her şeyi içerir. Bu rutin sadece aracınızın güvenliği ve bakımı için gerekli değildir, aynı zamanda herkesin yapması gereken bir şeydir. Bazı insanlar bu adımı atlar ve bir daha asla lastik göstergesini kullanmayacaklarını düşünürler. Pekâlâ, size bir lastik patlaması endişesi yaşamadan veya fren sıvısına ihtiyaç duymadan yüzlerce veya binlerce kilometre gidebilen bazı arabalar olduğunu söylememe izin verin.

İyi bir bakım programı, her yıl iki kez denetimleri ve kontrolleri içermelidir. Eşit şekilde aşınmazlarsa lastikleri de döndürmelisiniz. Lastikler, nasıl yıprandıklarına ve uygun şekilde bakım yapılmazsa ne kadar çabuk aşınacaklarına bağlı olarak yıllık olarak döndürülmelidir. Yılda sadece bir veya iki kez yaparsanız ve her şeyin yolunda olduğunu varsayarsanız, denetimleri ve kontrolleri ertelemek çok kolaydır, ancak bu varsayım maliyetli olabilir.

İnsanların araç bakım programları söz konusu olduğunda yaptıkları en büyük hatalardan biri motor yağı değişimini atlamaktır. Çoğu insan bunun bakımın son derece önemli bir parçası olduğunu bilir ve başka bir zamana kadar bekleyebileceğini düşünür. Yine de bu büyük bir hata. Düzenli olarak değiştirilirse motor yağınız kelimenin tam anlamıyla yeni kadar iyi olabilir. Araç bakım programınızın başarılı olduğundan emin olmak istiyorsanız, yağınızı en az 10 bin km de bir değiştirdiğinizden emin olmanız gerekir.